Championship Show April 2017

Championship Show Sat 15th April 2017 Auction Market Lanark
Judge:  Miss Dawn Warrington (Woodavens)

BIS   SEAHEART ANNELIESE BY BENVELLYN    Mr & Mrs B Jones
RBIS    FLATCHARM CHELSEA WHOPPER A Dyren
Best Veteran    CH CALZEAT CAUSA COMMOTION AT FLATCHARM. (Imp )  Miss Kelly Holland
Best Puppy    JADE VOM WILDFORSTERSEE OF GLOI. (Imp Deu) naf taf    Ms EL Walker & Dr Roberts
Dog CC    CACI’S JUST A GIGOLO AT STEELRIVER JW    Mrs W Blain
Dog RCC    SEAHEART ARCHIBALD OF DAICHEIL    Mr A W & Mrs A Laird
Best Puppy Dog    KINGSISLA GLEN SLIGACHAN    J King

Bitch CC    SEAHEART ANNELIESE BY BENVELLYN    Mr & Mrs B Jones
Bitch RCC    FLATCHARM CHELSEA WHOPPER     A Dyren
Best Puppy Bitch    JADE VOM WILDFORSTERSEE OF GLOI. (Imp Deu) naf taf    Ms EL Walker & Dr L Roberts

Minor Puppy Dog (Entry 3,0)
1st    KINGSISLA GLEN SLIGACHAN    J. King
2nd    KIRKBECK THE MAN IN BLACK    Mr L. & Mrs CJ Malone
3rd    OLLERSET BLACK KNIGHT    J Matthews
Reserve        
VHC  
    
Puppy Dog (Entry 7,0)
1st    KINGSISLA GLEN SLIGACHAN    J. King
2nd   KIRKBECK THE MAN IN BLACK    Mr L. & Mrs CJ Malone
3rd    OLLERSET BLACK KNIGHT    J. Matthews
Reserve    ROTHERFIELD FIND A REASON    Ms C Reekie
VHC    BOCHILBARLEY BLUE MOON    P. Bellamy

Junior Dog (Entry 11,0)
1st    GO WITH THE FLOW EBONY IN HARMONY AT QLOCKONTRAIL    Mr J & Mrs K Ross
2nd   ISLSTROM BLACK GROUSE OF DAICHEIL    Mr A W & Mrs A Laird
3rd    STANFAER GET OVER IT    K & D Joyce
Reserve    ISLSTROM ALL OF A STORM AT HOWLINGALE    Mr S Chipperfield & Miss H Higginbotham
VHC    BUCKLEYHILL FINAVA DESTINY FOR BRANCHALWOOD. (AI)    Mrs MA Dalziel-Scott & Mr JL Scott

Yearling Dog (Entry 11,0)
1st    GO WITH THE FLOW EBONY IN HARMONY AT QLOCKONTRAIL     Mr J & Mrs K Ross
2nd   STEELRIVER SUNS UP    Mr S McCormick
3rd    FELDKIRK FEARGHAL AT TORRWEAVING    Mr JR & Mrs AA McConnell
Reserve    PLAINFIRES QUINTESSENTIAL GREENBAYHILL. (Imp Che)    Mr R & Mrs R Douglas
VHC    ISLSTROM BLACK GROUSE OF DAICHEIL    Mr A W & Mrs A Laird

Maiden Dog (Entry 4,0)
1st    STANFAER GET OVER IT    K & D Joyce
2nd   KIRKBECK THE MAN IN BLACK    Mr L. & Mrs CJ Malone
3rd    OLLERSET BLACK KNIGHT    J Matthews
Reserve    ISLSTROM TORRAN    Mr P & Mrs C Hutchison
VHC 
      
Novice Dog (Entry 2,0)
1st    STANFAER GET OVER IT    K & D Joyce
2nd   OLLERSET BLACK KNIGHT    J Matthews
3rd       
Reserve       
VHC  
     
Graduate Dog (Entry 2,0)
1st    HIGHLANDER Z MOKRE HORY AT SIANCALA. (Imp Cze)    Mrs A Harris
2nd   SUSKIN SHAMROCK AT TORWOOD    Mrs D Jury
3rd       
Reserve       
VHC   
   
Post Graduate Dog (Entry 7,1)
1st    BRANCHALWOOD STRATHEARN OF DAICHEIL. (AI)    Mr A W & Mrs A Laird
2nd   BOCHILBARLEY BALLABRIGS WITH TESSERA    Mrs S Enticknap
3rd    ISLSTROM ORRIN    Mr R & Mrs SM Ross
Reserve    HIGHLANDER Z MOKRE HORY AT SIANCALA. (Imp Cze)    Mrs A Harris
VHC    ROTHERFIELD CHAOS OF A STAR    Ms C Reekie

Limit Dog (Entry 10,0)
1st    CACI’S JUST A GIGOLO AT STEELRIVER JW    Mrs W Blain
2nd   SEAHEART ARCHIBALD OF DAICHEIL    Mr A W & Mrs A Laird
3rd    GLOI DUBH FINGAL JW, SHCM    Ms E J Walker & Mr L Roberts
Reserve    WILLOWSWIND ORIONS STARS    Mr R Creasy & Mrs T & Miss C Gale
VHC    VBOS THE MAN FROM SANTA FE    Mrs H Hill

Open Dog (Entry 7,0)
1st    ROTHERFIELD FIRST REQUEST JW    Mrs W Blain
2nd   SH CH BRANCHALWOOD TAMDHU OF DAICHEIL JW SHCM    Mr AW & Mrs A Laird
3rd    SH CH GREENBAYHILL BLACK TUXEDO    Mr R & Mrs R Douglas
Reserve    SH CH BRIGHTMOOR CAUGHT IN THE ACT AT FLATCHARM. (IMP)     Miss K Holland
VHC    MOONSTRUCK BLACK FRIDAY nordjv-is    Mrs J Vassbotn

Veteran Dog (Entry 3,0)
1st    CH CALZEAT CAUSA COMMOTION AT FLATCHARM. (Imp)    Miss K Holland
2nd   SH CH BRANCHALWOOD DAER WATER    Mrs MA Dalziel-Scott & Mr JL Scott
3rd    STEELRIVER COMING HOME    Mrs A Harris
Reserve       
VHC 
      
Special Open Liver Dog (Entry 0)
1st       
2nd       
3rd       
Reserve       
VHC 
      
Minor Puppy Bitch (Entry 4,1)
1st    JADE VOM WILDFORSTERSEE OF GLOI. (Imp Deu) naf taf    Ms E J Walker & Mr L Roberts
2nd  KINGISLA RATHARSAIR    J King
3rd    CORRIEGARTH CALEDONIA    Mrs F Campbell
Reserve        
VHC 
          
Puppy Bitch (Entry 4,1)
1st    JADE VOM WILDFORSTERSEE OF GLOI. (Imp Deu) naf taf    Ms EL Walker & Dr L Roberts
2nd   DRAKETOR DARTMOOR BEAUTY WITH ANDWALLS    Mr W & Mrs A Cowan
3rd    KINGISLA RATHARSAIR    J King
Reserve       
VHC  
     
Junior Bitch (Entry 6,1)
1st    WILLOWSWIND NETTE LARK    Mrs T & Miss C Gale
2nd   BOCHILBARLEY AURORA    P Bellamy
3rd    ISLSTROM ONORA    Mr R & Mrs SM Ross
Reserve    GLADPENNY KISS FROM A ROSE BY HIGHTYNE    Mr PR & Mrs CE Huyton
VHC    STANFAER VICTIM OF LOVE    Mrs J Pellham

Yearling Bitch (Entry 5,1)
1st    STEELRIVER DANCE IN THE SUN AT SKYLOCH     Mr I & Mrs A McDonald
2nd   GLOI DUBH GIGHA JW    Ms EL Walker & Dr L Roberts
3rd    STEELRIVER SUNKISSED JW    Miss S Stevenson
Reserve    TELURN BELIEVE IN ME    Mr T E Mair
VHC
       
Maiden Bitch (Entry 3,0)
1st    JADE VOM WILDFORSTERSEE OF GLOI. (Imp Deu) naf taf    Ms EL Walker & Dr L Roberts
2nd   BOCHILBARLEY SNOW WHITE    P Bellamy
3rd    ROTHERFIELD REASON TO DREAM OF AISLEAR    Mrs D Gray
Reserve        
VHC 
         
Novice Bitch (Entry 4,0)
1st    BOCHILBARLEY SNOW WHITE    P Bellamy
2nd   DRAKETOR DARTMOOR BEAUTY WITH ANDWALLS    Mr W & Mrs A Cowan
3rd    RACHANMILL ZEPHYR    J McKenzie
Reserve    ROTHERFIELD REASON TO DREAM OF AISLEAR    Mrs D Gray
VHC  
     
Graduate Bitch (Entry 9,1)
1st    BADCALL PETRONELLA    Mrs C A Thomson
2nd   KISSOCK LITTLE BLACK NUMBER    Miss M Leach
3rd    STANFAER SOLITAIRE JW    K & D Joyce
Reserve    MISTLEDAWN SPRING BREEZE BY GLOI JW    Ms EL Walker & Dr L Roberts
VHC    ISLSTROM ONORA    Mr R & Mrs SM Ross
 
Post Graduate Bitch (Entry 16,3)
1st    WOODFINCH AYDRA    Mr D & Mrs P Bellamy
2nd   OLLERSET RAINBOW    J Matthews
3rd    SEAHEART BRYONY WITH ARDMHIR    Miss I Gilchrist
Reserve    KINGSISLA TIRIODH    J King
VHC    OLLERSET SHINING NYMPH    J Matthews

Limit Bitch (Entry 12,3)
1st    SEAHEART ANNELIESE BY BENVELLYN    Mr & Mrs B Jones
2nd   GLOI DUBH ERIN WITH ARDMHOR    Miss I Gilchrist
3rd    KEEPERSWAY GRACIE TO BEANIT JW      Mr P & Mrs S Goodman
Reserve    GLOI DUBH ENCHANTRESS JW shcm    Ms EL Walker & Dr L Roberts
VHC    ROTHERFIELD LADY OF BRAVAL AT BADCALL    Mrs C A Thomson

Open Bitch (Entry 7,0)
1st    FLATCHARM CHELSEA WHOPPER    A Dyren
2nd   SH CH ISLSTROM TORRACHILTY JW    Mr R & Mrs SM Ross
3rd    IR SH CH CACI'S POSH AND SASSY AT WRENSMEAD    Mrs S M Hennesey & Ms C Ostman
Reserve    BALLYRIVER FLASHDANCE      Mr A Mrs F & Ms CA Stewart & Young
VHC 
      
Veteran Bitch (Entry 8)
1st    BROOMIEDEAN LADY OF HATARI AT VBOS JW    Mr J M Irvine
2nd   STEELRIVER COME DANCING OF SKYLOCH    Mr I & Mrs A McDonald
3rd    STEELRIVER HOT AND HAZY AT BADCALL ShCm    Mrs C A Thomson
Reserve    DUBHBRUJA LEIAH    L Yarrow
VHC 
            
Special Open Liver Bitch (Entry 0)
1st       
2nd       
3rd       
Reserve       
VHC
       
Share by: